Kategória: Amit felkenünk

Nem vagy egészséges, de annak látszol!

Bekapcsolom a TV-t, és jönnek a reklámok! Egészségesnek TŰNŐ haj, egészségesnek TŰNŐ bőr.
És mi az igazság?
Nos, az igazság eléggé lehangoló!

Nézd csak meg mi áll a sampon hátoldalán, amitől egészségesebbnek tűnik majd a hajad! Tudod, annak ellenére, hogy hétfőn göndör, kedden sima volt!


Őszintén szólva, én az Aqua, és a Parfum szavakon kívül néhány hónappal ezelőtt semmit sem értettem. Miért írják szinte latinul az alkotóelemeket a kozmetikai termékekre? Hogy ne is tudd, mi van benne! De azért segítek!

A leggyakoribb káros összetevők:
Ásványi olajak (Mineral oil, Paraffinum liquidum, Paraffin oil, Petrolatum)
Ezeket az összetevőket nyersolajból finomítják, ez talán önmagáért beszél. Nem engedik lélegezni a bőrt, így az könnyebben kiszárad és ’problémás’ lesz. Szintén gyakori összetevő; használják, mert olcsó és látszólag hatékony.

BHA (Triclosan, Benzethonium chloride) és BHT (Butylated Hydroxytoluene)
Antioxidánsként teszik a termékekbe. Annak ellenére, hogy igen káros az immunrendszerre, a légző-, és idegrendszerre, rengeteg termékben megtalálható a fogrémektől kezdve a baba naptejekig, sőt még egyes élelmiszerekben is találkozhatsz vele.

Cocamidopropyl Betaine
Ez az összetevő lehet növényi alapú (ez a drágább, ezért ritkább fajta), és lehet szintetikus is. Sajnos ez a termékek címkéjéről nem derül ki, ami azért is rossz, mert szintetikus fajtája gyakran nitrózaminokkal szennyezett. (Lsd. Dea/Tea) Allergén anyag.

DEA/TEA (Diethanolamine/Triethanolamine)
Az adott termék pH-értékének beállítására hívatottak, illetve a krémek, testápolók „gazdag” textúráját adják a samponokban és az egyéb olyan habzó termékekben, mint pl. a habfürdők, tusfürdők, arclemosók; egyébként pedig habzó anyagként vannak jelen. Ha a tartósítószerként gyakran használt nitritekkel elegyednek, nitrózaminok keletkeznek, amelyek már kis koncentrációban is potenciális rákkeltők.

Dimethicone (szilikon alapú bőr-, hajápolószerekben)
Szilikonból kivont bőrlágyító adalékként használatos. Elterül a bőr felszínén, nem engedi lélegezni. Egyáltalán nem bomlik le, tehát a környezetet is szennyezi.

Formaldehidet felszabadító anyagok (DMDM hydantoin, Diazilidinyl urea, Imidazalidol urea, Sodium hydroxymethyglycinate, Quaternium-15, 2-Bromo-2-nitropropane-1,3-diol)
Legtöbbjüket tartósítószerként használják a parabének helyett; víz jelenlétében formaldehidet (2004-től hivatalosan is rákkeltő anyag) szabadítanak fel. Bármelyik összetevő, amelyben „urea” található, óvatosságra int, mert ez az anyag bármelyik összetevő számára, legyen az hasznos vagy káros, átjárhatóvá teszi a bőrt.

Parabének (methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben, isobutylparaben…)
Igen gyakori összetevője a kozmetikumoknak, tartósítószerként alkalmazzák ezeket. Megtalálható szinte minden termékben a babasampontól kezdve a fogkrémekig. A parabének befolyásolják a hormonrendszert, és a rákos megbetegedésekkel – elsősorban a mellrákkal – is összefüggésbe hozták őket.

PEG (Polyethyelene glycol)-származékok (bármelyik összetevő, ami ezzel a három betűvel kezdődik, pl. PEG-32)
Potenciális rákkeltő összetevő, amely befolyásolja a bőr természetes védekező képességét, öregíti a bőrt. Emulgeáló szerekként használatosak (egymással egyébként nem elegyedő anyagok eloszlatására). A bőrirritációk gyakori felelőse. Könnyen átjárhatóvá teszi a bőrt, ezáltal a veszélyes anyagok is könnyebben bejutnak a szervezetbe.

Propylene glycol
Olcsó tisztító és nedvesítő töltelékanyag, ami azért kerül a krémekbe, tusfürdőkbe, hogy selymesnek és hidratáltnak érezd a bőröd – ideig-óráig. Nem bizonyult rákkeltőnek és sokan veszélyesnek sem tartják, de mivel majdnem minden kozmetikai termékben megtalálható, ezért került fel erre a listára: ez a sok kis mennyiség összeadódik, nem beszélve a folyamatos használatról. Könnyen behatol a bőrbe, gyengíti a sejtek szerkezetét, így gátolva annak helyes működését, aminek eredménye lehet a száraz bőr is.

Sodium Lauryl/Laureth Sulfate (majdnem minden, amiben megtalálható a „lauryl” vagy „laureth” szó)
Ezt az olcsó, durva „mosószert” igen gyakran használják a tusfürdőkben, samponokban, folyékony szappanokban, arclemosókban, habfürdőkben, mert ettől habzanak olyan jól; ezek felületaktív mosó- és tisztítószerek. Az arra érzékenyeknél irritálja a bőrt és az ekcéma egyik gyakori kiváltó oka.

Szintetikus színezékek (pl. E102 tartrazin vagy C.I. 19140)
Az egyik leginkább allergén adalékanyagok, melyek allergiát, asztmát, csalánkiütést okozhatnak. Kőolaj vagy kőszén alapúak és széles körben alkalmazzák a kozmetikumokban, élelmiszerekben.

Szintetikus illatanyagok (fragrance, parfum)
A legtöbb közülük ásványi olaj alapú és ftalát tartalmú. Ez utóbbi csoport megzavarja a normális hormonműködést, rákkeltő és romboló hatású a szervekre. Sokat már betiltottak közülük, de mivel pl. a parfümök összetevői általában titkosak, nem mondható meg, melyikben nincs. Jellemzően fejfájást, szédülést, köhögési rohamokat, és a bőr irritáció legkülönbözőbb változatait, kiütéseket, túlzott pigmentációt, viszketést produkálnak.

Személy szerint engem megdöbbentett, hogy az agyonreklámozott, pici babáknak való tusfürdő és sampon mennyire káros a gyermekekre. És hagyják árulni őket.
Azon pedig senki se lepődjön meg ezek után, hogy évről évre nő azon nők száma, akiknél mellrákot diagnosztizáltak, ha egyszer alumíniumot juttatunk a mellmirigyeinkhez a dezodorainkkal, nem is olyan megdöbbentő.

Szerencsére elég egyszerű kivédeni ezeket a káros termékeket. Ha natúr kozmetikumokat vásárolsz (BDIH jelzéssel ellátva), illetve ha magad készíted őket.
Néhány ezer forintos kezdő beruházást követően egész családodat elláthatod samponnal, hajvégápolóval, fogkrémmel, tusfürdővel, deoval, parfümmel, borotvahabbal, dekorkozmetikumokkal (szájfény és társai) és még sorolhatnám! Az internet korszakában igazán könnyű ezekhez az egyszerű receptekhez hozzájutni.

És szórakozásnak sem utolsó, mikor barátnőkkel, vagy családtaggal kísérletezitek ki az új pattanásra vagy éppen ránctalanításra való krémet, csodatévő sampont! ;)
(A cikket beküldte: vberni01)



Miért érdemes a kozmetikumainkat házilag készíteni?
Rengeteget hallunk a kozmetikai szerekben lévő káros anyagokról. Nehéz eligazodni a sok latin név között és sokszor ugyanarról az anyagról eltérő véleményeket hallani. Ha biztosra akarunk menni otthon is sok mindent elkészíthetünk, és akkor tényleg az van az... »

Rákosnak lenni, élni akarni!
Apukám áttétes rákos beteg. Sajnos már az orvosok is lemondtak róla, de mi mindent megteszünk a gyógyulása érdekében. Remélem sikerrel járunk. Szívem mondja, bízz! Eszem mondja, jobb lesz neki már... »




Minden jog fenntartva © 2024, www.egeszsegtipp.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Kapcsolat: info (kukac) egeszsegtipp.hu | WebMinute Kft.