Kategória: Egészségügyi problémák

Hormonzavarok

Hormonrendszerünk a szervezet harmadik, ám egyben legérzékenyebb védővonala.

Legtöbbször csak a fogamzásgátló készítmények, a testépítő szerek és az idegeskedés kapcsán gyakran emlegetett adrenalin révén gondolunk a hormonokra. Pedig a vérünkben keringő parányi molekulák egész testünkre kihatnak. Befolyásolják például a növekedést, szexualitást, termékenységet, étvágyat, testalkatot, vérnyomást.

A nők menstruációs problémáinak és meddőségi bajainak vizsgálatakor a megfelelő hormonokat is nézetni kell. Nem elég fogamzásgátlóval, vagy peteérést serkentő készítményekkel elfedni a problémát – nőgyógyászati és endokrinológiai vizsgálatok is szükségesek. A panaszokat kiváltó okra, okokra kell fényt deríteni, hogy valóban hatásos és célirányos legyen a kezelés. A 22 napnál rövidebb menstruációs ciklust, vagy a barnás folyást – a ritkábban előforduló medencei gyulladás kivételével – hormonzavar szokta okozni. Ha rendellenes tejtermelődés történik a mellben, ezt az emlőbajokon kívül hormonális probléma is előidézheti. A tejcsorgás mindig kóros, azaz rendellenes, amennyiben a tej nem terhesség vagy szoptatási időszak alatt keletkezik. Ilyen esetben nagyon fontos a tejtermelődésért felelős prolaktin hormon vizsgálata.

Különösen tanácsos a hormonzavarok kezelésével foglalkozó endokrinológus orvost felkeresni, ha az átlagosnál erősebb szőrösödést, pattanásokat, étvágy- és testalkat változásokat ( például: erőteljes hízást vagy épp fogyást, alkattorzulást ) tapasztalunk. Fáradékonyság, izomgyengeség, alvászavarok, bőr csíkozottsága vagy elszíneződése illetve gyakori verejtékezés szintén árulkodó tünet lehet. Anyagcserehatások révén a vizelési és székelési szokások változása ugyancsak bekövetkezhet. Bizonyos endokrinológiai bajoknál pedig a hajhullás lehet szembeötlő.

Mivel a hormonális zavarok által okozott tünetek igen széleskörűek, a test más-más pontjain jelentkezhetnek, sokszor az érintett betegek nem hozzák összefüggésbe panaszaikat. Emiatt gyakori, hogy az érintettek évekig szenvednek a tüneteikkel, mire végre endokrinológus orvoshoz jutnak. Az endokrinológus foglalkozik a hasnyálmirigy, a pajzsmirigy, az agyalapi mirigy, a mellékpajzsmirigy, a női petefészek illetve a férfi nemi működés hormonális problémáival.

Fent a hormonzavarok általános tüneteit soroltuk fel dióhéjban. Azért általánosak ezek a tünetek, mert több hormonális zavar képes hasonló tüneteket okozni. Azonban az endokrinológus a beteg alapos kikérdezésével és megfelelő vizsgálatokkal felderíti, mely hormontermelő szervvel, vagy szervekkel lehet probléma.

Hormonrendszerünk a szervezet harmadik, ám egyben legérzékenyebb védővonala. Betegsége esetén a gyógyuláshoz, vagy a jobb életminőség eléréséhez idő kell, ám az orvosi utasítások betartása, és a beteg pozitív hozzáállása nélkülözhetetlen.

Szerző: Fray Adrienn
Megjelent partneroldalunk a Netbarátnő hozzájárulásával.


A gyerekkorom óta fennálló migrénes fejfájás és az allergia
Nem minden fájdalomnak van olyan eredete amit szervekhez lehetne kapcsolni, néha kiváltó ok lehet egy szimpla allergia. Tudom közhely, sokan csak legyintenek, ha nem tetszik valami, azt mondjuk allergiások vagyunk az adott dologra, de ez sajnos nem vicc. »

Az egészség, a minőségi élet a tét!
„Három dolog szükséges ahhoz, hogy boldog légy: egészséges test, szabad lélek és tiszta szív” - vallotta Voltaire, rátapintva életünk lényegére. Az egészségért mindenkinek mindent meg kell tenni, mert az egészség nem csak ajándék hanem mindennapi... »




Minden jog fenntartva © 2024, www.egeszsegtipp.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Kapcsolat: info (kukac) egeszsegtipp.hu | WebMinute Kft.