Kategória: Egészségügyi problémák

A magas vérnyomás

Alattomos betegség, eleinte szinte semmilyen tünetet nem okoz, sőt a későbbiekben sem figyelmeztet jellegzetes szimptómákkal.

Gyakran egy véletlen vérnyomásmérés fedezi fel a betegséget. Magas vérnyomásról akkor beszélünk, ha az ember vérnyomása nyugalmi állapotban – és legalább három különböző időpontban – tartósan 165/95 Hgmm felett van. Normális körülmények között a vérnyomás a nap folyamán folyamatosan változik, természetesen a normális értéken belül.


Kétféle magas vérnyomást ismerünk
1. Az ún. esszenciális magas vérnyomást -- (oka ismeretlen) --, melynek kialakulásában a következő tényezők játszhatnak szerepet: örökletes hajlam, stressz, környezeti hatások, helytelen táplálkozás, élvezetei cikkek fogyasztása, mozgáshiány.
2. Az ún. szekunder magas vérnyomást -- (oka valamilyen más betegség) – okozhatnak: vesebetegségek, szív- és érrendszeri betegségek, hormonális és idegrendszeri elváltozások, valamint gyógyszerek mellékhatásai.

A magas vérnyomás közeli rokona a cukorbetegség valamint az elhízás, ezek egymás kialakulását nagyban „támogatják” – ha ezek együttesen is előfordulnak, a betegséget anyagcserezavar tünetegyüttesnek is szokás nevezni.
A magas vérnyomás enyhébb és középsúlyos eseteiben gyakran elegendőek a természetes gyógymódok, melyek a gyógyszeres kezelés mellett is hatékonyak lehetnek.

Táplálkozási javaslatok a magas vérnyomás megelőzéséhez és kezeléséhez

1. Fontos a súlyfelesleg mielőbbi rendezése.
Ebben segítséget nyújthatnak a különböző csökkentett kalóriatartalmú diéták. Az egyénileg legmegfelelőbbet célszerű szakember segítségével kiválasztani (pl.: zöldség-gyümölcs diéták, léböjt, krumplidiéta, stb.)

2. Sószegény étrend.
Kerüljünk mindenféle sózást, a sót helyettesíthetjük természetes fűszerekkel. Segítséget nyújthat Dr.Lützner: Mit egyek böjt után? című könyve. A szervezetben felhalmozódott nátriumot káliumban gazdag ásványvizek, gyógyteák, frissen préselt zöldség és gyümölcslevek, valamint tartósítószert nem tartalmazó biolevek fogyasztásával ellensúlyozzuk.

3. A rostok bevitele.
Nemcsak az emésztést javítja, hanem segít a testsúly rendezésében is.

4. Kerüljük a mértéktelen hús-, és a tartósítószert tartalmazó ételek fogyasztását.

5. Ikatassunk be az étrendünkbe minél több nyers zöldséget!
Fogyasszuk ezeket rendszeresen minden nap. A nyers táplálékhoz nem szokottak ügyeljenek az alapos rágásra (20-szor minden falatot), és az adag fokozatos emelésére – a felfúvódás megelőzése miatt.

6. Ha a kezelőorvosnak nincs ellenjavallata, célszerű hetente egy léböjtnapot beiktatni -- normális vérnyomás mellett is.

Természetgyógyászati módszerek a magas vérnyomás kezelésében

1. Hasznos a fehér fagyöngyöt, galagonyavirágot és -termést, cickafarkat tartalmazó teák fogyasztása, ezenkívül még a vegetatív idegrendszer stabilizáló hatású teák fogyasztása is: citromfű, komló, levendulalevél és –virág, orbáncfű, macskagyökér, stb.

2. Jó hatásúak lehetnek a frissen fogyasztott hagymafélék, a fokhagyma is, valamint ezek kivonatai természetes gyógyszerek formájában.

3. A kálium és magnézium szintén csökkenti a vérnyomást. Különösen kedvező a magnézium és az orotsav (B13 vitamint) kombinációja. Az orotsav segíti a magnézium felszívódását, bejutását a sejtekbe, kedvezően befolyásolja a vérzsírok összetételét, fokozza az erek rugalmasságát. Hasonlóan jó hatású a Q10-es -- legalább napi 30 mg adagban, szelén és E-vitamin kíséretében.

4. A halolajban található omega-3-zsírsav, valamint a ligetszépében előforduló gamma-linolénsav, és a lecitin is védi az ereket a meszesedéstől.

5. Egyénenként függően, de gyakran nagyon jó hatásúak, és hosszútávon jó eredményt garantálhatnak a jól eltalált homeopátiás készítmények: a Bach-virágterápia eszenciái, a neurálterápia, vagy a sajátvér-kezelés.

Mire ügyeljünk még, ha magas a vérnyomásunk?

1. Fő a rendszeres életmód! A magas vérnyomásos beteg házi patikájának fontos része egy megbízható vérnyomásmérő. A rendszeresen mért vérnyomás segít felismerni azokat a helyzeteket, amelyek emelik, vagy csökkentik az értéket. Az orvosi rendelőben mért érték valamennyire midig eltér az otthoni életkörülmények között mértnél. Ezért az otthon rendszeresen regisztrált adatok korrektebb beállítást tesznek lehetővé.

2. Fontos az elegendő pihenés, az időbeni lefekvés, napközben a rendszeres lazítás. Nagyon jól ellazítanak a légzőgyakorlatok is -- ha nincs más megoldás. Végezzünk néhány mély hasi légzést, ezt bármikor, bárhol megtehetjük.

3. Elengedhetetlen a helyes konfliktusmegoldás elsajátítása. A konfliktusokat nem célszerű mindenáron halogatni vagy kikerülni. A problémák a távolból ijesztőbbnek tűnnek, mint ha testközelbe engedjük őket. A dühkitörések legalább annyira felviszik a vérnyomást, mint az elfojtott érzelmek.

4. A magas vérnyomásos emberek többsége önértékelési zavarokkal küzd. Kompenzálásként gyakran túlzottan magas követelményeket támasztanak magukkal szemben, rendkívül szorgalmasak és teljesítményorientáltak. Érdemes átgondolni és átértékelni a saját magunkról alkotott képet! Ezzel egész életünket megváltoztathatjuk, és sokkal elégedettebbek, nyugodtabbak lehetünk.

5. Kerüljük az élvezeti cikkeket!

6. A rendszeres mozgás léfontosságú. (Kocogás, úszás, biciklizés, hosszabb intenzív gyaloglás, rendszeres séta a friss levegőn, szép környezetben. Nagyon jó hatásúak az egyes jógagyakorlatok, ezek magukba foglalják a relaxációt és a mozgást is egyszerre.)

7. Kneipp-kúra: a legkönnyebben elvégezhető. Iktassunk be naponta hideg-meleg váltakozó zuhanyt vagy lemosakodást!

8. Minden téren tartsuk be a fokozatosság és mértékletesség elvét!

9. Kellemes és jótékony hatású a fürdő -- a pezsgőfürdő, vagy a kádfürdő pár csepp levendula- vagy citromfűolajjal.

10. Fontos a vérkeringés -- a végtagok melegen tartása, és a vérpangás csökkentése céljából.

11. Szaunázni vagy gőzfürdőzni csak orvos engedélyével szabad!

A tanácsokat nem kell merev szabályként venni, amit minden áron be kell tartani! A leírtakhoz való szigorú ragaszkodás stresszhelyzetet vonhat maga után, amely csak ront a helyzeten. Próbáljuk az egészet szinte játékosan, minden kényszerérzet nélkül betartani! Nem rögtön az egészet, hanem mint egy célt követve, napról-napra, hónapról-hónapra mindig többet tenni egészségünk érdekében, egy egészségesebb életmód és a testi-lelki regenerálódás eléréséhez.

Szerző: Dr. Tóth Erzsébet, orvos
Megjelent partneroldalunk a Netbarátnő hozzájárulásával.


Látásjavító szemműtét - esély egy "új életre"
Ha valakinek látásproblémái vannak, el sem tudja képzelni, milyen az, ha nem kell segédeszközöket használnia a mindennapi tevékenységeihez. Ha valakinek nem kell szemüveget hordania, el sem tudja képzelni, milyen az, ha állandóan a szemüveg és a kontaktlencse... »

Óvatosan a hajfestékkel!
Hajfesték allergia - amire soha nem számítottam. 10 évig festettem a hajam, mindig probléma nélkül. Az allergiát csak hírből ismertem, soha, semmire nem voltam érzékeny. És akkor, mint derült égből a villámcsapás, az utolsó hajfestésem megbosszulta magát... »




Minden jog fenntartva © 2024, www.egeszsegtipp.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Kapcsolat: info (kukac) egeszsegtipp.hu | WebMinute Kft.