Kategória: Egészségügyi problémák

Hirtelen halál - mit tehetünk?

Hazánkban félóránként hal meg egy ember hirtelen szívmegállás miatt. Megfelelő beavatkozással ez az állapot visszafordítható, a beteg élete megmenthető.
Ismerkedjünk meg kicsit ezzel a lehetőséggel, s az eszközzel, ami az orvostudomány egyik leghasznosabb találmánya.


Magyarországon évente közel 25 ezer ember hal meg hirtelen szívmegállásban.
Ez annyit tesz, hogy minden 30. percben meghal valaki kórházon kívül hirtelen szívmegállás miatt. Ezek az emberek gyakran nyilvános helyen lesznek rosszul, így kicsi az esélyük a túlélésre, mert a szívműködés újraindítására a megállást követő első tíz percben van a legnagyobb esély.
A hirtelen szívhalál hátterében, leggyakrabban kamrai ritmuszavar (fibrilláció) áll. Ez a ritmuszavar tulajdonképpen egy összevissza elektromos tevékenység, ami miatt a szív nem képes megfelelő módon összehúzódni-elernyedni, így pumpa-funkcióját elveszti, és leáll a beteg vérkeringése.
A kamrafibrilláció látszólag teljesen egészséges egyénnél is felléphet, ezért,lényegében minden korcsoport érintett.

Ha a szívmegállást követő 3-4 percen belül beavatkozunk, akkor jó esély van arra, hogy az illető megmenekül a halálból.
Ennek a ritmuszavarnak a megszüntetése egyfajta elektromos kezeléssel, a defibrillálással oldható meg. Korábban ez orvosi feladat volt és csak intézeti körülmények között volt alkalmazható.
A XX. század utolsó évtizede hozott azonban egy olyan technikai eredményt, mely hatékony megoldást kínál erre a problémára – ez a félautomata külső defibrillátor (AED).
Az AED használatát bárki el tudja sajátítani néhány órás tanfolyamon.
Az eszköz felnyitása után gépi hang utasítja az elsősegélynyújtót, mit tegyen.
Két, öntapadó elektróda segítségével csatlakoztatható az eszméletlen – klinikai halál állapotában lévő - beteg mellkasához. A készülék biztonsági rendszere érzékeli a szív elektromos tevékenységét, és ha kamrai fibrillációt észlel, az adott szervezetnek megfelelő erősségű áramütést produkál a mellkasra.
Ezzel kioltja a káros ingereket és lehetőséget biztosít a szívnek, hogy ismét állítsa elő önmagának azt az elektromos áramot, ami az izomzatának ingerléséhez szükséges. Egyszerűbben: a szív ismét önmaga vezérli önmagát.
Fontos tudni, hogy vizes helyen, fém alapon nem használható az AED, és gondosan ügyelni kell arra is, hogy amikor javasolja a sokkot, senki nem érhet a beteghez az áramütés veszélye miatt!
Dicséretes kezdeményezés, hogy a nagy forgalmú helyeken egyre-inkább láthatók ezek a készülékek, s adott esetben bárki életet menthet velük.
Tudni kell persze azt is, hogy a defibrillálás előtt, s a készülék utasításának megfelelően akár utána is úgynevezett szívkompressziót, esetleg befúvásos lélegeztetést is kell alkalmazni, amíg a mentő meg nem érkezik.
Elméletileg a jogosítvánnyal rendelkezők tanultak elsősegélynyújtást, ők biztonsággal tudják alkalmazni az újraélesztés ezen lépéseit.
Jó lenne, ha minél szélesebb réteg részesülne ilyen képzésben.
Az emberi élet a legnagyobb érték!
(A cikket beküldte: pencil)



Kényelmetlen, de beszélni kell róla....
Hallottam a TV-ben, olvastam róla magazinban, újságban stb., mégse tulajdonítottam neki nagy jelentõséget, mert nem volt vele problémám. Pontosítanom kell, hogy a hüvelygombáról beszélek...sajnos sok nõ ismeri. »

Szőrtelenítés akkor és most
Ahogy közeledett 2009 vége és 2010 eleje, úgy nőtt a kis lelkemben a szorongás. Mert akárhány embert követek Twitteren, mindnek volt legalább 3 tutitippje a szosölmédia használatához, kiegészítve e-bookkal és linkekkel. Akárhány blogot olvasok, biztos volt... »




Minden jog fenntartva © 2024, www.egeszsegtipp.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Kapcsolat: info (kukac) egeszsegtipp.hu | WebMinute Kft.